אריה כהן, כיועץ עסקי, אינו מתמחה במתן ייעוץ פיננסי לעסקים ה"סובלים" מעודף נזילות ומחפשים כיצד להשקיע בתבונה את הכספים הפנויים שלהם. למטרה זו יש קרנות נאמנות וגורמים עסקיים דומים המתמחים בשוק ההון או מנהלים בתי השקעות. הייעוץ הפיננסי לעסקים שבו מתמחה אריה כהן נוגע יותר לחיפוש מקורות כספיים המותאמים לצרכים של העסק

תהליך הייעוץ הפיננסי מתחיל בהגדרת הצרכים להם נדרש המימון. בשלב זה של עבודת היועץ הפיננסי אנו נתקלים בשגיאות רבות של ייזמים ובעלי עסקים. חלקן נובעות מחוסר יידע מספיק וחלקן מדרישות של המוסדות הפיננסיים שהלקוח והעסק הקטן אינם יכולים לעמוד בהן. קיימות דוגמאות רבות לשגיאות כאלה אשר את חלקן נציג להלן, ותפקידו של היועץ הפיננסי הוא לעמוד על המשמר ולמנוע בעדן מלהתרחש.

הייעוץ הפיננסי להקמת עסק חדש:

ייזם בעל אמצעים כספיים הנראים לכאורה כמספיקים, מתכנן לבצע את כל ההשקעות הנדרשות בתהליך ההקמה ממקורותיו הפרטיים. בהמשך – מסתבר שחלו שינויים באומדנים או שנשכחו מרכיבי השקעה מסויימים בזמן הכנת התוכנית העסקית. במצב כזה, מתוך תחושה של מועקה וצורך בפתרונות מהירים, עלול הלקוח לבצע שגיאות בניהול תזרים המזומנים שלו, לגרום לחזרה של צ'ק או הוראת קבע, ובכך להקשיח מראש את הרצון של הגוף הפיננסי לסייע.

כאשר יש יועץ פיננסי מנוסה בתמונה – הוא לא יאפשר ללקוח להתנהג בצורה כזו. מן המפורסמות הוא שבנקים, כמו מוסדות פיננסיים אחרים, אוהבים לתת אשראי והלוואות למי שאינו צריך אותם. בשלב ראשון של הקמת עסק, כאשר מדובר בייזם בעל אמצעים, רואים אותו כמי שאינו זקוק לאשראי ושמחים לספק אותו בתנאים נוחים יחסית.

תפקידו של הייעוץ הפיננסי הוא לא רק לקבוע כמה כסף יידרש לביצוע השקעה מסויימת, אלא גם כיצד הוא יחולק בין המקורות השונים באופן שבשום מצב לא ייווצר מחסור ולא ייעצר תהליך ההשקעה המתוכנן.

ייעוץ פיננסי לעסקים חייב לתכנן לכל סוג של הוצאה והשקעה את מקור המימון המתאים ביותר. 

למשל: אם מחליטים לרכוש נכס נדל"ן כחלק מתהליך ההשקעה יגרום היועץ הפיננסי שהלקוח שלו ישקיע ממקורותיו הפרטיים עד 30% מסכום ההשקעה ואת יתרת הסכום יממן בעזרת משכנתא ארוכת טווח, שעל תנאיה ינהל מו"מ עם מספר בנקים וגורמים פיננסיים על מנת לבחור בהצעה הטובה ביותר.

למימון מרבית מרכיבי ההון החוזר יעדיף יועץ פיננסי מנוסה להשתמש במסגרת חח"ד שמנוצלת בדרך כלל רק בחלקה, ומגיעה לניצול מירבי רק בנקודות שיא של הוצאה במהלך החודש, ומיד לאחריהן חוזרים לניצול חלקי או העדר ניצול כלל של המסגרת המאושרת.

לרכישת ציוד ומכונות רצוי להשתמש באשראי המקביל בתקופתו לאורך החיים המשוער של הציוד. כאשר הלקוח מסיים לפרוע את ההלוואה שקיבל ומעוניין לרכוש ציוד חדש או נוסף – ישמחו ללכת לקראתו.

אלה הן רק מספר דוגמאות של ייעוץ פיננסי נכון לעסקים. לא מעטים המקרים בהם הייזם בוחר להשתמש במקורות הלא נכונים למטרות הלא נכונות, ומשלם על כך מחיר גבוה – הן בריבית שגובים ממנו והן בקושי לנהל את תזרים המזומנים שלו. כיועץ פיננסי ניתקלתי במקרים בהם החליט הלקוח לממן כמעט את כל מרכיבי ההשקעה באמצעות מסגרת חח"ד. נוצר מצב שכמעט כל המימון נראה כהלוואה עומדת ללא מיגבלת זמן במחיר גבוה ותוך סיכון של מחסור במזומנים מעת לעת. אז מגיע אלי הלקוח בקריאת "הצילו" שלא קל לספק את מבוקשו.

חלק נוסף בייעוץ הפיננסי השוטף הוא ללמד את הלקוח לעבוד נכון עם תזרים המזומנים. במציאות של מוסר תשלומים לא גבוה במיוחד, כאשר חלק מלקוחות העסק דוחים תשלומים ככל הניתן, יש לנהל תזרים מזומנים לא "על הקצה" וללא חריגות. זה תהליך לא פשוט במציאות כזו ועל היועץ הפיננסי מוטלת אחריות לא מעטה להצלחת המשימה:

ראשית – הייעוץ הפיננסי חייב לכלול הדרכה כיצד לפעול תוך שמירה על רזרבות נזילות מספיקות. כאשר לא פועלים כך ומנצלים עד תום את מסגרת האשראי כל הזמן, אין זה פלא שמגיעים לא פעם לחריגות מהמסגרת, ואז מתחילים לקבל טלפונים לא נעימים מהבנק…

מטרה זו יכולים היועץ הפיננסי ולקוחו להשיג במספר דרכים: 

  • קביעת מסגרת חח"ד (אוברדרפט) שתשקף את צרכי העסק ויכולותיו. הבנקים מוגבלים מבחינת המסגרת שהם יכולים להקצות לנתונים הקשורים למחזורים העסקיים החודשיים הממוצעים של העסק. 
  • במסגרת זו על היועץ הפיננסי לדרוש מהלקוח שימוש חלקי בלבד, כאשר כל המסגרת מנוצלת במספר מועט של ימים בחודש בהם מרכזים את מרבית ההוצאות, כמו – יום תשלום השכר, ימי תשלומי מסים וכד'.
  • אם היועץ הפיננסי מצפה שהמסגרת המאושרת לעסק של הלקוח לא תספיק, עדיף לבקש מראש הלוואה שתשמש הן כהון חוזר למטרות מוגדרות והן כרזרבה לכיסוי חריגות לא צפויות בתכנון הפיננסי ובתזרים המזומנים.

אחת המשימות שרבים מהיועצים הפיננסיים והלקוחות נותנים להם דגש הוא החישוב של מחיר האשראי המתקבל. בתנאים של היום, כאשר הריבית הבסיסית נמוכה, הפערים המוחלטים בין הצעות האשראי השונות שמקבל הלקוח לא יכולים להיות גבוהים במיוחד. חשוב לא לבזבז מקורות כספיים, אך חשוב יותר מבחינת הלקוח הוא להשיג את המימון לו הוא זקוק בזמן, גם אם זה מחייב תשלום ריבית גבוהה במקצת.