פתחתם עסק חדש ואתם מעוניינים בהלוואה מהבנק או מהלוואה מקרן בערבות המדינה ? כנראה שתתבקשו לכתוב תוכנית עסקית. כתיבת תוכנית עסקית איננה דבר שכל אדם יכול לעשות והיא דורשת היכרות מעמיקה של מספר תחומים מעולם הכלכלה והשיווק כמו גם הבנה של השפה אותה הבנקים מצפים לראות בתוכנית העסקית. 

תוכנית עסקית טובה היא כזו שלוקחת בחשבון את כל ההוצאות וההכנסות של העסק. לא מדובר רק בדברים האלמנטריים כמו שכר עובדים ורכישת מלאי אלא גם בדברים יותר מורכבים כמו חישוב ההחזר החודשי של סך ההלוואות של בעל העסק, בחינה של תנאי ההלוואות השונות וחישוב הריבית וההצמדה, הגדרת מרווח ביטחון עבור הוצאות לא צפויות, חיזוי גידול המחזור בהתאם למאפייני העסק, הגדרת עלות השירות בהתאם למקובל בענף ועוד.

כתיבת תוכנית עסקית לקבלת הלוואה 

בשל העובדה כי מרבית העסקים החדשים נסגרים כבר בשנתם הראשונה הרי שהבנקים לא ששים לתת הלוואות לאנשים אשר עשויים לפשוט רגל ולא להחזיר את ההלוואה. כיום ישנן מגבלות וחוקים מחמירים המגדירים מי זכאי לקבל הלוואה ובאילו תנאים. על מנת להוכיח כי בעל העסק ראוי לקבל הלוואה עליו להראות תוכנית עסקית המציגה מודל עסקי-כלכלי ברור ומראה היתכנות כלכלית. על פי התוכנית שתוגש ועל פי ההערכות של הבנק יוחלט מהו גובה ההלוואה הניתן ומהם התנאים אותם יקבל הלווה. הדבר נקבע בהתאם לפרמטרים כמו הענף בו נמצא העסק, מצבו המשפחתי של הלווה, אובליגו נוכחי, ההיסטוריה שלו עם מערכת הבנקים ועוד.

אריה כהן – כתיבת תוכנית עסקית

תפקידו של היועץ העסקי הוא להציג לנו את המציאות כפי שהיא, לטוב ולרע. מובן כי אדם אשר נמצא בהליך של הוצאה לפועל או אדם אשר זה עתה הוציא צ'קים ללא כיסוי סביר כי לא יקבל הלוואה, יחד עם זאת לא כל אדם בעל עבר נקי בבנק זכאי להלוואה שכן יתכן כי התוכנית העסקית תראה כי הוא אינו מסוגל לעמוד בהחזר ההלוואות. על מנת לבצע הערכה מציאותית ונכונה של העסק הגיעו לפגישת ייעוץ אצל אריה כהן אשר ישמח לבצע עבורכם הערכת מצב מעמיקה ואיכותית.

כתיבת תוכנית עסקית